Želja za ugodnijim i racionalnijim načinom življenja rezultirala je i sve većom primjenom toplinske izolacije u građevinarstvu, kako stambenih tako i javnih, te industrijskih objekata.
lntenzivnim radom niza stručnjaka pronađeni su materijali koji svojim sastavom i fizikalnim karakteristikama u mnogočemu zadovoljavaju potrebe za toplinskom izolacijom.
Njemački kemijski koncern BASF je 1954. godine patentirao i počeo sa proizvodnjom ploča od ekspandiranog polistirena pod zaštićenim nazivom STYROPOR. Od tada STYROPOR postaje sinonim za sve proizvode od ekspandiranog polistirena.
U praksi se ekspandirani samougasivi polistiren primjenjuje za toplinsku izolaciju svih vrsta objekata i konstrukcija. Svaka ploča proizvedena iz polistirena radi se u više specifičnih gustoća (najčešće od 15 do 30 kg/m3).
Bosanskohercegovački standard BAS EN13163 koji je usklađen sa europskim standardom EN13163 propisuje novi način klasificiranja i deklariranja proizvoda od EPS-a. Kao osnova za klasifikaciju po ovom standardu uzima se tlačna nosivost pri 10% deformaciji.
Svaki proizvođač je dužan da proizvod deklarira po BAS EN13163 i da deklaracija sadrži sve oznake propisane ovim standardom.
Prednosti proizvoda od EPS-a
- Mala težina
- Velika toplinska izolacija (λ=0,032-0,041 W/mK)
- Teško goriv i samogasiv materijal (Klasa gorivosti E)
- Otporan na temperaturi do 90 stupnjeva
- Dobre mehaničke karakteristike
- Zadovoljavajuća paropropusnost (μ=20-100)
- Dobar absorber i izolator zvuka
- Poboljšava zvučnu izolaciju građevinskih konstrukcija
- Neutralno se ponaša prema betonu, metalima, drvetu
- Izuzetno malo upijanje vlage (0,2 – 5,0% volumena)
- Jednostavna obrada i ugradnja
- Jednostavan transport i manipulacija pri ugradnji
- Ekološki i biološki ispravan proizvod
- bez štetnih posljedica po okolinu i ljude
Grafitni EPS
Napredak i razvoj rezultira stvaranjem novih proizvoda. U toplinskoj izolaciji to je sigurno GRAFITNI EPS.
Svjedoci smo stalnog povećanja cijene energije što čovjekovu želju za ugodnim stanovanjem svakodnevno poskupljuje. Zbog toga je gradnja niskoenergetskih objekata iz dana u dan sve masovnija. Ovi objekti nesumnjivo trebaju izuzetno dobru toplinsku izolaciju.
Zbog toga se debljina izolacije svakim danom povećava. Međutim, to povećanje debljine za sobom povlači i povećanje drugih troškova. Riješavajući ove probleme Njemački koncern BASF je još 1995. godine patentirao novi EPS sa dodatkom grafita. U početnoj fazi ovaj GRAFITNI EPS je postizao oko 20% bolje rezultate od klasičnog EPS-a (styropora). Naravno da je od patenta do industrijske primjene istog trebalo izvjesno vrijeme tako da u Europi već par godina imamo sve veću i veću primjenu ovog novog EPS-a.
Treba reći i to da novi grafitni EPS postiže i do 25 % bolje rezultate od klasičnog. Prateći napredak tehnike i tehnologije, firma EPS LAŠTRO je odlučila da u 2010. godini svojim kupcima omogući korištenje ovog najboljeg toplinskog izolacionog materijala.
Osnovne karakteristike
GRAFITNI EPS (u daljnjem tekstu EPS-G) je polistiren namijenjen za ekspandiranje kod kojeg su granule dodatno obogaćene grafitom. Ovaj grafit ima ulogu apsorpcije i refleksije infracrvenog zračenja što je poboljšanje u odnosu na klasični EPS.
Važna činjenica je ta da je poboljšanje u odnosu na klasični EPS najveće pri gustoćama od oko 15 kg/m3.
To se najbolje može vidjeti na usporednom dijagramu toplinske vodljivosti ovisno o gustoći ploča.
Ekologija
Iz dijagrama je vidljivo da GRAFITNI EPS sa gustoćom od 15 kg/m3 daje bolje rezultate u pogledu toplinske izolacije od klasičnog EPS-a gustoće 30 kg/m3 i veće. Prema tome, činjenica da za iste rezultate treba upotrijebiti duplo manju količinu materijala, govori sama za sebe o kakvom se učinku u pogledu okoliša radi ukoliko se upotrijebi GRAFITNI EPS.
Analiza Instituta za ekologiju i TÜF-a 2000. godine u Njemačkoj je pokazala da je GRAFITNI EPS daleko najbolji ekološki toplinski izolacijski materijal.
Primjena
Od GRAFITNOG EPS-a za ekspandiranje, moguće je proizvesti blokove i ploče za toplinsku izolaciju različitih nasipnih gustoća (isto kao i klasični EPS).
Naravno da karakteristike određenog materijala određuju i njegovu primjenu.
Kako je procent poboljšanja najveći pri gustoćama od 15 kg/m3 to znači da je ovaj GRAFITNI EPS uglavnom zastupljen u fasadnim sustavima. Isto tako preporučljiva je primjena u kosim krovnim konstrukcijama. Nadalje, zbog odličnih rezultata pri niskim gustoćama odličan je kao zvučna izolacija.
Prema tome:
EPS-G se može primjenjivati na svim mjestima na građevinskim objektima.
Posebno je preporučljiv kao:
- toplinska izolacija fasadnih sustava EPS-GF,
- toplinska izolacija kosih krovova EPS-G70.